Program do liczenia wartości odżywczych i energetycznych ratunkiem dla szkolnych stołówek
Od 1 września weszła w życie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zgodnie z nią, uczniowie w szkole mają mieć dostęp tylko do zdrowych produktów w szkolnym sklepiku oraz na stołówce.
Dlaczego zmiany na stołówkach szkolnych?
Według najnowszych badań Instytutu Żywności i Żywienia, co piąty uczeń ma nadwagę, a polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Co więcej – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną groźniejszą niż AIDS. Według jej szacunków aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Ustawą jest zdecydowanym krokiem w stronę poprawy tego stanu, jednak wprowadzona szybko i bez wsparcia dla ajentów stołówek czyni wiele zamieszania a nawet doprowadza do rezygnacji z dalszej współpracy ze szkołami.
Stołówki szkolne czekają duże zmiany. Media przekazują w formie sensacji, że nie można używać soli ani cukru, że znikną ziemniaki, schabowy i surówka z zasmażanej kapusty. Prawda jest jednak mniej dramatyczna i przede wszystkim eliminuje z żywienia tylko te szkodliwe surowce. Rozporządzenie MEN dokładnie określają dozwoloną ilość soli i cukru podczas przygotowania posiłków dla dzieci w szkołach. Barwione jogurty owocowe należy zastąpić naturalnymi, ryba ma być obowiązkowo raz w tygodniu a potrawa smażona nie częściej niż raz w tygodniu, w dodatku smażenie może odbywać się jedynie na oleju rzepakowym. Do każdego posiłku musi zostać podana określona ilość owoców i warzyw. Potrawy muszą być przygotowane bez polepszaczy smaku, koncentratów spożywczych czy konserwantów. Napoje i wypieki cukiernicze nie mogą być słodzone cukrem, nie będzie też białego pieczywa.
Rodzice zastanawiają się czym w takim razie będą dzieci karmione. Do tej pory rzadko zdarzało się, by menu układał dietetyk. Nikt nie sprawdzał kaloryczności i zawartości składników odżywczych w serwowanych uczniom posiłkach. Teraz od tego trzeba zacząć.
Nowe rozporządzenie ministra zdrowia zawiera wymogi jakie spełnić muszą stołówki. Znajdziemy w nim informację o odpowiednim doborze środków spożywczych, liczbie posiłków, a także listę grup produktów, które powinny znaleźć się w stołówkowym menu. Sam obiad powinien pokrywać 30 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego dziecka, a całodzienny jadłospis składać się musi z co najmniej 4 posiłków.
Kary za złamanie przepisów
Wcześniej Sanepid kontrolował jedynie bezpieczeństwo i higienę żywności. Nie miał obowiązku i możliwości pobierania próbek. Obecnie aby sprawdzić czy przepisy są stosowane Sanepid może pobrać próbki do analizy i sprawdzić dokumentację dotycząca przygotowania, czyli receptury.
Przepisy wprowadzono i z dnia na dzień przystąpiono do ich egzekwowania. Brakło jednak czasu na pomoc dla ajentów i edukację kucharzy, którzy powinni nauczyć się liczyć wartości odżywcze i energetyczne. Na pomoc jednak przychodzi zaradność, bo jeśli stołówki nie przystosują się szybko do nowego prawa to zbankrutują. Uczniowie zniechęceni smakiem obiadów już rezygnują, a za złamanie przepisów grozi kara do 5 tysięcy złotych. Taniej jest kupić Program Do Liczenia Wartości Odżywczych za 1700 zł i mieć jeden problem z głowy.
Program Kalkulator Do Liczenia Wartości Odżywczych
Program Nutrition Calculator FOODCAL idealnie nadaje się do potrzeb prowadzenia szkolnej stołówki. Co prawda do tej pory używany był głównie przez producentów żywności, którzy w myśl nowych unijnych przepisów również maja nowe obowiązki dotyczące liczenia wartości odżywczych i energetycznych, ale podstawy liczenia wartości dla dań na stołówce i dla produktów spożywczych paczkowanych, są takie same. W programie wystarczy pobrać z bazy surowce wchodzące w skład receptury i jednym kliknięciem poddać je obliczeniom. Gotowy wynik warto wydrukować w formie pliku PDF i zachować do kontroli. Na wydruku znajdzie się zapisana receptura pokazująca jakie surowce służyły do przyrządzenia dania oraz zestawienie wszystkich wartości odżywczych oraz energetycznych. Dobra znajomość surowców, które można na bieżąco analizować w bazie Kalkulatora pozwala szukać mniej kalorycznych zamienników i przygotowywać dania coraz smaczniejsze przystosowując je do nowych realiów.
Zachęcamy zainteresowanych do zarejestrowania się w programie Kalkulator Wartości Odżywczych Nutrition Calculator FOODCAL na stronie
https://pl.nutrition-calculator.com/
i uruchomienia podstawowej wersji START ZA DARMO. W tej wersji jest wystarczająca ilość obliczeń aby przetestować program pod względem przydatności do własnych potrzeb aby później zdecydować się na dalsze korzystanie z programu. Użytkownicy Kalkulatora mają też stałe wsparcie technologa spożywczego w zakresie używania programu oraz porad na temat tworzenia receptur potraw.
Jeśli przetrwa się ten rok, drugi będzie już łatwiejszy! Życzymy wszystkim wytrwałości i sukcesów.